Egy szép őszi nap Kaposvárott

   Munkahelyi kollektívánk egy nagyon kellemes, és igazán emlékezetes napot töltött Kaposváron.

A város könnyen megközelíthető, sok érdekes és látványos programmal, múzeummal, kiállítással, egyedülálló gyűjteményekkel és páratlan szépségű természeti környezettel várja a kirándulókat.

Mivel csak egy napunk volt az ismerkedésre, igyekeztünk érdekes, egyben Kaposvárra jellemző programot találni magunknak. Első megállónk a város szélén, a Róma-dombon fekvő Rippl-Rónai villánál volt. A gyönyörű őszi, aranyszínben szikrázó deres fák között megbúvó villa méltán lett a híres magyar festő lakhelye, menedéke, és alkotómunkájának színhelye. A bejáratnál álló 300 éves fenyőfák több képén is megjelennek. A villa a festő eredeti bútoraival, használati tárgyaival van berendezve. Miközben sétáltunk a szobákban, megérintett minket az irodalomtörténet szele…, hiszen ezeken a székeken ült Ady Endre, Babits Mihály, Kosztolányi Dezső és Móricz Zsigmond is. A műterem pici, de szintén eredeti állapotban látható. Így a festő ecsetjei, palettája, kalapja, visszarepített minket egy századdal korábbra. Külön köszönet a műteremben dolgozó teremőr néninek, aki számtalan információval, kedves emlékkel, vicces történettel teszi színesebbé a nézelődést. Ha valaki többet szeretne megtudni a festő életéről, munkájáról, hétköznapjairól, bátran kérdezzen a nénitől, szívesen és színesen mesél mindenkinek. Érdemes ezt kihasználni!

A parkba járművel behajtani tilos, de kb. 100 méterrel továbbhaladva egy pici útkanyarulatban jól tud parkolni, akár az autó, akár egy kis mikrobusz.

   A villából a belváros fele vettük az irányt. Érdemes leparkolni vagy a belváros szélén lévő bevásárlóközpont nagyparkolójában, vagy pedig a szintén mellette lévő mélygarázsban. (magasság korlát 2,2 m). A 2003-ban felújított belváros, sétáló utca gyönyörűen helyreállított épületeivel, számtalan szobrával, szökőkútjával méltán várhatja a kirándulókat.

 Az XIX. sz. végén, XX. sz. elején épült épületek jellemzően szecessziósak, érdemes emelt fővel járni, hogy gyönyörködhessünk gazdag ornamentikájukban, tipikus korlátjaikban. Szinte minden háznak történelme, vagy története van, érdemes ezeknek utána nézni, hogy ne csak nézzünk, de lássunk is. A századforduló történelmét, vagy művészettörténetét tanuló diákoknak bátran merem ajánlani a várost, mert látványában és ismeretanyagában segítheti a tananyag elmélyítését.

Miután megnéztük a Kossuth tér és az innen csillag irányba kiinduló kisebb utcák jeles épületeit, emlékeit, a Fő utcán található Rippl-Rónai Múzeumba mentünk be. A múzeumban 4 kiállítás látható, de ebből jelenleg kettő- a két érdekesebb felújítás-átrendezés alatt volt, így az zárva van. A látogathatóak közül a Somogy természetrajzát inkább gyermekes családoknak ajánlom, nem túl gazdag, inkább átlagosnak mondanám. A másik, Rippl-Rónai Ödön (a festő testvére) által összegyűjtött festmények gyűjteménye, a festészet iránt érdeklődőknek lehet élvezetes, hiszen számos Vasary, Gulácsy, Márffy, Ferenczy,Kernstok, Színyei kép látható.

Aki különleges élményre vágyik, semmiképpen ne hagyja ki a Fő utca 12. Anker-házban működő „Lazarine illattárat”, melynek emeletén egy magángyűjtemény található “Somogy megye kereskedelme anno.” címmel. A kiállítás egy múlt század eleji szatócsbolt felszerelését és berendezését mutatja be. Érdemes telefonon előre bejelentkezni, hogy a tulajdonos hölgynek legyen ideje, mert színes ismertetővel, beszámolóval, történettel lát el minden tárgyat, úgymond interaktív perceket-órákat tölthetünk el nála.

A másik szerintem kihagyhatatlan dolog Kaposvárott, szintén egy magángyűjtemény. Steiner József és felesége által összegyűjtött öntöttvasból készült használati és dísztárgyakból álló kiállítás. Ez a gyűjtő magánházában található, így ide is mindenképpen érdemes bejelentkezni.

Számos múzeum, tárlat közül választhatunk még a belvárosban, időnktől és érdeklődési körünktől függően, nekünk többre nem jutott időnk, hiszen beiktattunk egy ebédet is közben.

Már itthon körülnéztünk étterem ügyben az interneten, és a Fő utcában található „Viccoló” étteremre esett a választásunk. Szerencsére. A hely nagyon hangulatos, a kiszolgálás gyors és udvarias, a rendelést, számlázást számítógépes program intézi, így gyors és korrekt volt az elszámolás is. A menü nagyon változatos, szerintem minden ízlést kielégít. Családok, gyerekek, hétköznapi ízekre vágyók illetve az ínyencek, mind-mind találnak itt maguknak rendelnivalót. Bátran próbálják ki.

Nekünk még egy szabad óránk volt, melyet a hangulatosan kivilágított belvárosban nézelődéssel, vásárolgatással töltöttünk, majd 7 órakor indultunk el hazafele.

   Kaposvár a virágok városa is, hiszen a 2003-ban meghirdetett “Virágos Magyarországért” versenyen valamint a 2004-es franciaországi “Európai Virágos Városok és Falvak Versenyén” egyaránt aranyérmes lett. Hazafele kollégáimmal megegyeztünk abban, hogy a város 2008-ban pedig méltán nyerte el a Magyar Televízió közönségszavazásán, Az Év Települése címet.

 

                                                                                 Jó kirándulást!

 

                                                                                                                                        Nagy Rita

 

 Két szép videó a városról:

http://www.youtube.com/watch?v=zpys_t3xqB0&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=QTOwLJyMNEo

 

 

Ez is érdekelhet...

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.